Vyhodnocování výsledků

V předchozím článku jsme si řekli, co by měl obsahovat obchodní deník. V tomto si povíme jak provádět vyhodnocování výsledků z deníku.

Pokud máme dostatečný vzorek obchodů, můžeme na základě těchto výsledků zjistit mnoho důležitých informací. Zde je několik aspektů, na které by jste se měli zaměřit a které vám o vašem obchodování mnohé napoví:

  1. Procentuální úspěšnost systému
  2. Počet obchodů za určité období
  3. Nominální hodnota zisků a ztrát
  4. Celková procentuální úspěšnost systému
  5. Dílčí procentuální úspěšnost systému (na jednotlivých měnových párech) long a short pozic
  6. Nejhorší a nejlepší obchod
  7. Průměrný poměr zisků a ztrát

Jak vidíte, relevantních informací z obchodního deníku získáte mnoho. Toto jsou jen některé příklady. Důvod, proč je dobré zvolit excel je jednoduchý. I s minimálními znalostmi jeho funkcí si můžete poměrně snadno nastavit automatické vyhodnocování vašich výsledků. Do budoucna Vám to ušetří spoustu času. Každý týden tedy můžete provést důkladnou analýzu vašeho obchodního týdne a zhodnotit, co jste udělali dobře a co naopak špatně. V budoucnu se pak případných chyb můžete na základě těchto dat vyvarovat. Můžete také na základě těchto výsledků poupravit svůj obchodní plán.

Foťte si jednotlivé obchody

Kromě vedení obchodního deníku je také dobré fotit si jednotlivé obchody. Mnoho obchodních platforem tuto možnost nabízí. Pokud jí vaše platforma nemá, určitě si vystačíte s obyčejným printscreenem. Focení obchodů má pro obchodníka význam v tom, že při každém pohledu se vám daný obchod zaznamenává do paměti. Pokud tedy příslušnou tržní formaci uvidíme vícekrát, rozpoznáme ji v grafu a to pak využijeme v náš prospěch.

V následujícím článku se podíváme na základní Metody analýzy trhů.