Pre market a after market

Pro každého daytradera je klíčové, aby měl co nejsnadnější přístup na trhy a mohl kdykoliv reagovat na aktuální vývoj. Znamená to tedy mít co nejčastěji přístup k trhům a to pokud možno i když jsou burzy zavřené. Označujeme to jako obchodování mimo běžné obchodní hodiny

Co to je obchodování mimo běžné obchodní hodiny aneb pre market a after market?

Obchodování mimo běžné obchodní hodiny se dělí na pre market a after market. Pre market značí obchodování na burze před jejím otevřením a after market je obchodování po uzavření trhu. Díky možnosti vstupu na trh v době, kdy je uzavřen, získávají investoři možnost pružně reagovat na nejnovější zprávy.

Výhody obchodování mimo běžné obchodní hodiny na pre market a after market

Americké společnosti mají ve zvyku často reportovat své výsledky po ukončení obchodování, aby se zmírnila případná reakce trhu. Investor s přístupem na after market může tyto zprávy obchodovat v reálném čase, zatímco investor bez přístupu na after market má dvě možnosti:

1. Otevřít pozici před uzavřením burzy a doufat, že správný směr pohybu vydrží až do druhé dne, kdy se burza otevře.

2. Koupit akcie až po zveřejnění výsledků druhý den, kdy už proběhl hlavní pohyb trhu a pozitivní efekt už je výrazně nižší.

Stejně tak to funguje s různými zprávami. Pokud se nečekaně něco stane CEO společnosti, jejíž akcie vlastníte a nemáte přístup na trhy, můžete pouze kalkulovat ztráty, až se trh otevře. V těchto případech jste jako investor zcela bezmocný.

Obchodování na pre market a after market je pro daytradery nutností!

Nevýhody obchodování mimo běžné obchodní hodiny na pre market a after market

Zcela zřejmou nevýhodou je nižší likvidita trhu, jelikož při zavřené burze nefunguje market maker a příkazy jsou párovány na základě čistě na základě nabídky a poptávky. Zdaleka ne všichni investoři nemají přístup na pre market a after market, proto jsou zobchodované objemy výrazně nižší.

Jak získám přístup na pre market a after market?

Pro přístup na pre market a after market je nezbytné si vhodně zvolit brokera, který to umožňuje. Při výběru se zajímejte o následující:

1. V jaké hodiny lze obchdovat na pre market a after market?

2. Jaké jsou dodatečné poplatky za umístění pokynu na pre market a after market?

3. Jsou během obchodování mimo běžné obchodní hodiny rozšiřovány brokerem kurzy mezi nákupním a prodejním kurzem?

4. Probíhá obchodování na burze nebo na vlastní účet brokera?

Čeští brokeři již začínají nabízet možnost omezeného obchodování na pre market a after market, avšak stále jsou podmínky výrazně horší než u amerických brokerů. Avšak doporučujeme přístup na obchodování mimo běžné obchodní hodiny přes Lynx, který nabízí pre market na amerických trzích od 10:00 do 15:30after market od 22:00 do 00:00. Navíc Lynx neúčtuje žádné dodatečné poplatky a nerozšiřuje kurzy. Investoři tak získávají stejné podmínky jako mají američtí investoři.

After market a pre market obchodování mimo běžné obchodní hodiny