Pivot aneb důležité supporty a resistence

V jednom z minulých článů jsme si vysvětlili, co to jsou supporty a resistence, jak je určit a jakým způsobem jich využít. V tomto článku se podíváme na specifický typ supportů a resistencí, konkrétně pivoty, nebo též pivotní body (jak vypadají v obchodní platformě můžete vidět na obrázku vlevo). Pivoty hrají důležitou roli hlavně v životě intradenního obchodníka. Setkáme se však i s týdenními, měsíčními a ročními pivoty, na které pak kladou důraz hlavně swingoví tradeři.

Denní pivoty jsou přesně vypočítané hodnoty v daném dni. Získáme je, když si vezmeme v potaz významné hranice předchozího dne. Celkem existuje v každém dni 7 základních pivotů.  Pro určení hlavního pivotu budeme potřebovat minimum (Low) předchozího dne, maximum (High) předchozího dne a jeho uzavírací hodnotu (Close).

Pivot = (High + Low + Close) / 3

Takto získáme hlavní denní pivot. Pomocí hodnoty pivotu pak určíme další 3 supporty a 3 resistence. Logicky, supporty budou vždy menší než pivot a resistence budou naopak větší.

Resistence (R):

R1 = (2 × Pivot) – L

R2 = (Pivot – S1) + R1

R3 = (Pivot – S1) + R2

Supporty (S):

S1 = (2 × Pivot) – H

S2 = Pivot – (R1 – S1)

S3 = Pivot – (R2 – S1)

Zde uvedený způsob výpočtu je tím úplně nejzákladnějším. Existuje více verzí, například způsob výpočtu zvaný Camarilla. Tento je však zdaleka nejvyužívanější a také velmi přesný, obzvláště pak na měnovém trhu.

Důležitou vlastností jednotlivých pivotů (nazývají se tak i supporty S1, S2, S3 a resistence R1, R2, R3) je, že trh má tendenci se na nich obracet. Pokud se na nich však neobrátí, ale naopak je prorazí, pak se začnou tyto hranice cchovat opačně. Pokud například trh prorazí resistenci R1, dojde až na resistenci R2, tam se ale otočí a znovu vyzkouší R1. Jenže tentokrát se pokouší ji prorazit shora, čili z původní resistence se nyní stal support. Totéž pak platí i naopak. Viz následující obrázek (jedná se o měnový pár AUDUSD).

Pivot

Červené kruhy označují resistence, které se trhu nepodařilo prorazit. Zelené pak označují supporty, které se trhu nepodařilo protnout. Jak vidíte, během pouhých 3 dnů se objevilo hned 7 příkladů, kdy se trhu nepodařilo tyto hranice zdolat.

Obchodování pivotů je velmi oblíbené obzvlášť na měnovém trhu. Důvodů je více: za prvé je na forexu vysoká volatilita, čili trhy se na tyto hranice dostanou velmi často. Hlavním důvodem ale je fakt, že skutečně fungují. Můžeme se pouze domnívat, proč to tak je. Je možné, že tomu tak je právě proto, že s jejich pomocí obchoduje velká část obchodní komunity a proto všichni vidí na grafu ty samé významné hodnoty a tak vlastně dochází k sebenaplňujícímu očekávání.

Jak obchodovat pivoty

Nelze úplně přesně definovat, jak pivoty obchodovat, protože každá obchodní strategie je založená na jiném principu. V každém případě lze ale vnímat pivot jako významnou hranici, kterou když trh prorazí, tak bude mít dostatečnou sílu, aby provedl větší pohyb. Tomuto způsobu obchodování se říká break-out, čili “proražení ven”. Druhým způsobem je odražení, tzn. situace, kdy se trhu nepodaří prorazit tuto hranici a dojde k otočení trendu. Mnoho obchodníků totiž provádí krátkodobé spekulace uvnitř malých rozpětí a proto se na těchto místech trend často otáčí.

Pro intradenního obchodníka jsou pivoty důležité proto, protože mu říkají, na kterých hranicích by své obchody měl uzavřít. De facto mu pomáhají určit místa, kam by měl umístit svůj TP.

Pro swingové obchodníky pak pivoty představují místa, která v případě, že je trh protne, berou jako signály ke vstupu do trhu.