Pákový efekt

Jedná se o velmi důležitý pojem spojovaný s obchodováním měn, komodit, indexů, akcií, ETF a dalších instrumentů. Pákový efekt umožní investorovi se svým kapitálem ovládat mnohem větší objem kapitálu, než jaké by mu dovolila výše jeho vkladu. Částka, kterou potřebujeme jako zálohu pro obchodování nějaké komodity se nazývá margin.

Například:

Chceme spekulovat s 10 kontrakty sóji a pákou 1:10. Klasický kontrakt obsahuje 5000 bušlů, margin na jeho ovládání je cca $4750. Jeden tick v tomto případě znamená ztrátu nebo zisk $12,5. S pomocí finanční páky můžeme dosáhnout efektu, kdy k ovládání námi požadovaného efektu potřebujeme výrazně nižší částku.

Jistě už jste si domysleli, že s pákou 1:10 můžeme ovládat desetinásobný kontrakt. Normálně bychom pro spekulaci s 10 kontrakty sóji potřebovali $47 500. Za použití páky 1:10 nám stačí pouze $4750. Dále je to je pro nás samozřejmě výhodné také proto,že nám zůstane více volných prostředků na účtu.

Pokud tedy vzroste cena o 100 ticků a my držíme long pozici, představuje náš zisk:

(hodnota jednoho ticku * počet ticků * počet kontraktů)

12,5 * 100 * 10 = $ 12500

Gratulujeme, právě jste s použitím kapitálu v hodnotě $5000 vydělali $12500.

Jak si jistě uvědomujete, každá mince má dvě strany. S použitím pákového efektu můžete rychle vydělat velké částky, ale také je velmi rychle prodělat. Vždy doporučujeme dodržovat pravidla money managementu. Tím zajistíte, že vaše obchodování v případě špatné série neskončí po několika obchodech.