Obchodní plán

Day trading se, stejně jako každý jiný byznys, neobejde bez problémů. Nejlépe se s nimi vyrovnáme, když si vytvoříme kvalitní obchodní plán a budeme se jej držet.
Pokud nechcete vypadat jako muž na obrázku 5 (What I really do), čtěte dále.

Než se pustíme do tvorby plánu, připomeňme, že day trading je velmi psychicky náročný. Například v Atlantě se dokonce vraždilo poté, co jistý Mark Barton ztratil za poslední 2 měsíce $105 000. Následně zastřelil 9 pracovníků dvou brokerských společností, 13 jich zranil a pak zabil svou rodinu a nakonec i sebe. Naštěstí není mnoho lidí, kteří po velké ztrátě reagují takto agresivně. Je to ale důkaz toho, že denní obchodování je nebezpečné a psychicky náročné. Vědecké studie například od Brada Barbera a Terrance Odeana ukázaly, že čím více je obchodník aktivní, tím méně je úspěšný. Jejich kompletní zprávu si můžete přečíst zde. Samozřejmě to nemusí platit pro každého. Podle studie těchto profesorů je 80% aktivních obchodníků ztrátových a pouze 1% z nich je považováno za skutečně ziskové. Tyto statistiky nejsou zrovna povzbuzující že? Skutečnost je taková, že day trading má dvě významné překážky.

První z nich je vysoké zdanění zisku. Dalším problémem jsou transakční náklady, které také ukrajují značnou část našeho zisku. V druhém případě záleží hlavně na tom, s čím obchodujeme (například obchodování měn je levnější) a kde obchodujeme. Brokeři nabízející levné transakce, jako například Lynx, mohou v tomto případě výrazně ušetřit vaše náklady.

Přesto profesor Barber ironicky doporučuje, aby jste šli raději do kasína. Není přitom sám. Mnoho skeptiků se domnívá, že ceny finančních aktiv jsou v krátkodobém horizontu náhodné. Pokud by tomu tak bylo, tak vzhledem k daním a transakčním nákladům je asi opravdu lepší jít do kasína. Každopádně v delším období je naše šance větší, protože tržní ceny v delším období již nejsou arbitrážní. Nebo si myslíte, že hráč, který bude hrát 20 až 30 let v kasinu se stane milionářem? Asi těžko.

Jak tedy teď postupovat? Nejlepší je nejprve si zkusit své strategie na demo účtu. Pak uvidíte, co vám sedí a co naopak ne. Zastánci technické analýzy tvrdí, že existují krátkodobé náznaky v cenách, které lze sledovat a dosáhnout tak zisku.To, že je to možné, je dokázáno úspěšnými obchodníky. Těch ale bohužel není mnoho. Doporučujeme si nejdřív vyzkoušet trading nanečisto a tak předejít případným problémům. Další naprosto nezbytnou věcí je vytvořit si plán, který by měl obsahovat následující:

Co by měl obchodní plán obsahovat

  1. Jaké jsou vaše schopnosti? To se dozvíte po simulaci na demo účtu a z poznámek, které si budete zapisovat. Děláte systematické chyby? Jste schopni se svého plánu držet?
  2. Mentální připravenost. Jste unaveni? Dobře v noci spíte? Mátě nějaké jiné obavy? Dokážete sedět celý den před obrazovkou? Na základě těchto otázek si zvolte vhodný typ strategie. Jejich seznam naleznete zde.
  3. Stanovte si úroveň rizika. Jak velká může být maximálně ztráta z jednoho obchodu? 1%  vašeho kapitálu? 5%? Více už jistě ne. To také znamená, že pokud tento limit překročíte, bude lepší uzavřít vaše zbylé pozice. Je to emočně náročné, ale pomůže vám to zachovat část vašeho kapitálu pro další obchodování.
  4. Určete si cíl. Jaký je poměr rizika a výnosu RRR (risk/reward ratio), kterého dosahujete se stanoveným cílem? Většina traderů má tento poměr alespoň roven 3. To znamená, že pokud je stop loss nastaven na $10, pak je očekávaný zisk minimálně $30. Dále je důležité určit si týdenní a měsíční cíle a vyhodnocovat je.
  5. Dělejte si domácí úkoly. Zkontrolujte si, co se děje na trzích před otevřením. Co udělaly jiné trhy, jak reagoval hlavní index, které ekonomické faktory mohou ovlivnit trh? Příklad: Není zrovna nejmoudřejší vstupovat do pozice před zveřejněním dat o americkém trhu práce.
  6. Příprava. Zařiďte si prostředí, ve kterém budete mít klid na práci. Vymezte si klíčové úrovně supportů a resistancí a aktivujte připomínky ve vašim obchodním softwaru.
  7. Stop loss. Naprosto nezbytná věc pro omezení případných ztrát a ochraně vašeho kapitálu. Neberte si ztráty osobně, k daytradingu prostě patří. Ne každý obchod je ziskový.
  8. Stanovte si podmínky pro vstup na trh. Vaše obchodní strategie by měly být relativně jednoduché a měly by vám umožnit rychlý a bezproblémový vstup na trh.
  9. Veďte si zápisník. Poučte se sami z vašich špatných nebo i dobrých kroků tak, že si budete dělat co možná nejvíce poznámek o vašich pozicích, technikách, úrovních resistance, supportů, cen, obchodů a také o trhu jako o celku, protože většina aktiv je ovlivněna právě trhem. Poznámky by měli být rozsáhlejší jako proč jste vstoupili do té či oné pozice a co jste od toho očekávali?
  10. Vyhodnocujte si nikoliv jen vaše zisky a ztráty, ale hlavně vaše zápisky.

Vytvoření obchodního plánu je pro konzistentní a ziskové obchodování velmi důležité. Všem výše zmíněným bodům věnujte maximální pozornost a vždy za všech okolností se snažte svůj plán dodržovat. Dalším významným krokem, jak získat důvěru ve svůj obchodní plán je jeho otestování na historických datech.

Předpokládejme, že do této chvíle jste si pouze zkoušeli, co by vám mohlo vyhovovat. Nyní už máte určitou představu, co je pro vás vhodné a rádi by jste svůj systém vyzkoušeli. Jednou z možností je samozřejmě testování na demo účtu. Pokud si však urychlit spoustu času a zjistit, jestli je obchodní systém opravdu ziskový či nikoliv, pak je vhodné otestovat strategii na historických datech, tzv. backtesting.

O backtestingu si povíme v dalším článku.