Než začneme obchodovat

V případě, že chcete začít s day tradingem, je vhodné vyzkoušet si obchodování nanečisto. Než se do toho však pustíme, je klíčové si ujasnit několik důležitých otázek.

Prvním důležitým faktorem jsou peníze. Kolik jich potřebujeme?

To záleží především na tom, jaké finanční produkty se chystáme obchodovat. Máme na výběr z velkého množství finančních produktů.  V České republice vám mnoho brokerů otevře účet již s 10 000 Kč. Uvědomme si ale, že při day tradingu obchodujeme s velkou finanční pákou a může se nám tedy stát, že o tento kapitál během několika dní přijdeme. Pokud to tedy s day tradingem myslíte vážně, 10 000 Kč vám opravdu stačit nebude.

Jednoduše lze říci, že s čím vyšší pákou budete obchodovat, tím více kapitálu budete potřebovat. Dále je důležitá velikost spreadu, který je například u opcí velký, což je pro day trading nevhodné. Většina intradenních obchodníků obchoduje měnové páry (Forex), protože nabízí malý spread, možnost zvolit si finanční páku a také nemá tak vysoké nároky na počáteční vklad.  Jaká je tedy ideální velikost účtu pro začátek? Na měnovém trhu je to $5000, pro obchodování futures a komodit je vhodné minimálně $10 000.

Druhým důležitým faktorem je trh. Kde tedy budeme obchodovat?

Na různých trzích se obchoduje s odlišnými maržemi, takže záleží na velikosti kapitálu, který máme k dispozici. Poté se rozhodujeme, na které trhy si můžeme dovolit vstoupit a na které nikoliv. Pro začátečníka je rozumné se zaměřit pouze na jeden, maximálně však tři trhy. Obchodování různých instrumentů může být pro začátečníka zbytečně matoucí. Sám velký komoditní obchodník Larry Williams říká, že má problém se sledováním více než šesti trhů najednou. I po svých 40 letech zkušeností.

Každý začínající obchodník by si měl být vědom toho, že sice není málo intradenních obchodníků, kteří si na živobytí vydělávají day tradingem, ale mnohem více je těch, kteří prodělávají.

Třetí důležitý faktor je stanovit si cíl. Naplánujte si zisky!

Před začátkem obchodování si připravte krátkodobý a dlouhodobý plán. Krátkodobý plán může být týdenní, to znamená, že si například dáte za cíl dosahovat zisku $100 za týden. Vedle zisku si ovšem také ujasněte, kam až se mohou propadnout vaše potencionální ztráty. V dlouhodobém horizontu si stanovte obecnější cíle, kterých chcete dosáhnout. Snažte se ale zůstat racionální. Neočekávejte, že z vás za rok bude milionář.

Vždy začněte demo účtem

Pokud jste si ujasnili předchozí otázky, můžete se pustit do vytváření investiční strategie a testování na demo účtu. Demo účet nabízí většina brokerů. Na nich můžete začít obchodovat s imaginární částkou, což vám umožní získat první drahocenné zkušenosti, získat přehled o všech funkcích platformy a vyzkoušet si různé obchodní strategie. O typech strategií si povíme později. Zde musíme upozornit na  jeden z hlavních problémů demo účtů. Ten spočívá právě v jejich kouzlu. Vzhledem k tomu, že zde disponujete nereálným kapitálem, tak na vás není vyvíjen skutečný psychický nátlak a musíme zdůraznit, že ten hraje v day tradingu obrovskou roli. Není neobvyklé mít dobré výsledky na demo účtu, ale při přechodu na reálný účet je velmi těžké na tyto výsledky navázat.

Nepodceňte výběr brokera

Pro day tradera je důležité zvolit si vhodného brokera pro své obchodování. Intradenní obchodník bude zajisté primárně poměřovat poplatky, jelikož provádí mnoho obchodů a komise mají značný vliv na jeho výkonnost. Přece jen přeplácení se day traderům nevyplácí. Nutné je také porovnat výši spreadu mezi nákupními a prodejními kurzy. Kvalita a spolehlivost poskytovaných služeb ve spojení se stabilní a profesionální obchodní  platformou hraje v day tradingu klíčovou roli. Proto výběru brokera věnujte maximální pozornost. Žádnému českému day traderovi by neměl uniknout český broker s evropskou působností Lynx, který se vyznačuje kombinací nízkých poplatků, spolehlivé platformy a profesionálních služeb. 

Pokud máte v těchto bodech jasno, tak je na čase podívat se na obchodní strategie day tradera.