Co je to day trading?

Každého láká vidina vysokých výdělků, kterých dosahovali investoři jako například Warren Buffet. Někdo ale nechce na zisky čekat roky a tak obchoduje stylem zvaným
day trading.

Tito investoři nakupovali akcie, které pak po dlouhou dobu drželi. Většina z těchto akcií, především díky technologickému boomu a ekonomickému rozmachu, nabyla silně na hodnotě a investoři se těšili obrovskému zhodnocení svého kapitálu. Jistě i dnes existují společnosti, jejichž hodnota bude v průběhu času stoupat, ale není jich zdaleka tolik, jako tomu bylo dříve. Klasické dlouhodobé investování stále není špatnou strategií na zhodnocení kapitálu, nicméně existují alternativy, které jsou pro dnešní tržní prostředí vhodnější.

Technologický boom v druhé polovině 20. stoletíovšem přinesl nové možnosti, jak vydělat na dnes mnohem rozsáhlejších a rozmanitějších trzích s aktivy. Počítače a internet umožňují každému sledovat aktuální data prakticky z jakéhokoliv místa na zemi.  Firmy po celém světě nabízejí zprostředkování širokého množství obchodů svým klientům. Není tedy překvapující, že se obchodování na trzích dnes těší takové oblibě.

Obchodujeme během dne

A právě tyto nové možnosti obchodování přispěli ke vzniku tzv. day tradingu, česky nazvanému intradennímu obchodování. Jedná se o obchodování  v krátkých časových periodách, kdy obchodník otevře a uzavře několik obchodů během jednoho jediného dne. V drtivé většině případů nedrží pozice přes noc. Takové jednání může přinést velké a rychlé zisky, ale zároveň to samozřejmě může znamenat stejně velké ztráty. Day trading je velice vzrušující přístup k obchodování, avšak také je považován za velice rizikový.

Při day tradingu je důležité vědět, že obchodník musí přistupovat k obchodování trochu jiným způsobem než k dlouhodobému investování.  Co to konkrétně znamená? Při dlouhodobém investování do akcií každý investor bedlivě sleduje ekonomické zprávy, makroekonomická data a především finanční výkazy konkrétních společností. To se obecně označuje termínem fundamentální analýza. Při rychlém uzavírání obchodů během jednoho dne jsou však tyto informace spíš méně důležité, protože zde je spíše vyžadována analýza cenových grafů. Takový přístup je označován termínem technická analýza.

V day tradingu se tedy obchodník snaží přečíst vývoj ceny příslušného aktiva a na základě toho určit jeho budoucí vývoj. Spekuluje na krátkodobé cenové výkyvy způsobené neustálou změnou nabídky a poptávky na trhu.

Důležité je, aby si každý zájemce o day trading pečlivě připravil obchodní strategii a zvážil, zda si může dovolit podstoupit riziko ztráty vkladu. Pokud tomu tak je, pak si otevřete následující příspěvek Než začneme obchodovat