Investors Exchange (IEX) – Burza budoucnosti

Po vydání bestselleru Michaela Lewise Flash Boys: A Wall Street Revolt se svět seznámil s burzou budoucnosti – Investors EXchange (IEX).

Co to je Investors Exchange (IEX)?

Jako IEX neboli Investors EXchange je označována burza, která díky chytrému provedení dokáže rozpoznat HFT tradery a isolovat standardní investory. Investoři obchodující na IEX nejsou vystavěni front runinnng, což znamená, že jejich příkazy jdou přímo na burzu. Všichni investoři jsou si rovni co se týče rychlosti.

Kdo stojí za Investors Exchange?

Příběh o vzniku IEX je vskutku zajímavý. Hlavní trader Royal Bank of Canada Brad Katsuyama a jeho tým se rozhodli zjistit, co stojí za dražším vyplňováním jejich příkazů. Zjistili, že akciové transakce jsou předbíhány HFT fondy, která tak využívají ve svůj prospěch svou vyspělou technologii především ve spojení s burzami. Jednoduše řečeno, že akciové trhy v USA jsou zmanipulovány.

Katsuyama obešel portfolio manažery a bankéře na Wall Street, aby jim vysvětlil fungování trhů. Pro většinu z nich to byl přinejmenším šok. Někteří z nich dokonce nabídli finance na podporu Kasuyamova výzkumu.

Brad Katsuyama opustil svou výbornou pozici v Royal Bank of Canada a rozhodl se založit vlastní burzu – Investors Exchange (IEX). Zanedlouho tento projekt získal mnoho podporovatelů, mezi které dnes patří také Goldman Sachs. Cílem Investors Exchange (IEX) je vytvořit férové prostředí, ve kterém nebudou investoři terčem vysoko-frekvenčních obchdoníků, jejichž příkazy jsou zde zpomalovány tak, aby všichni měli stejnou příležitost.

Přístup na Investors Exchange (IEX)

V minulém týdnu oznámil první velký broker spolupráci s IEX – Interactive Brokers (IB) začal umožňovat svým klientům umísťování objednávek preferenčně na Investors Exchange. IB opět prokázalo, že je o krok ve předu před ostatními brokery.

Čeští investoří mají možnost vstupu na Investor Exchange prostřednictvím společnosti Lynx, se kterou investoři obchodují přes platformu Interactive Brokers. Žádné dodatečné náklady nejsou započítávány a proto v případě zájmu doporučujeme obrátit se přímo na Lynx.

Investors Exchange (IEX)