Break even point

Pojem break even point nám označuje situaci, kdy dojde k uzavření pozice v místě, kde jsme ji předtím otevřeli. Výsledkem tedy není ani zisk, ani ztráta. V podstatě mohou nastat dvě možnosti, jak k tomu může dojít. Můžeme se také setkat se zkratkou BEP.

Break even point na stop lossu

K této situaci může dojít v případě, že si vstupní pozici pokryjeme SL (tím si maximálně chráníme náš kapitál). Dojde však k neočekávanému vývoji a obchod je automaticky uzavřen na nule. BEP se obvykle nastavuje manuálně. Inteligentnější platformy nabízí také automatické nastavení, které funguje tak, že si nastavíme určitou hranici a po jejím proražení se SL přesune na vstup. Viz obrázek níže (30M EURUSD 12.4.2013):

Break even point se SL

Break even point se SL

Po protnutí “Hranice BEP” se nám SL automaticky posune na vstup. Náš obchod je tedy chráněný před jakoukoliv ztrátou.

Break even point na take profitu

TP na BEP je situace, kdy jsme ve ztrátové pozici a snažíme se ze špatného obchodu alespoň vystoupit na nule, proto nastavíme náš TP na vstupní hranici. Buď to můžeme opět udělat manuálně, nebo některé platformy nabízí též automatické provedení. Jedná se o stejný princip jako v předchozím příkladě, pouze je daná hranice, po které se provede přesunutí TP na BEP, ve ztrátě. Viz následující obrázek (30M EURUSD 12.4.2013):

BEPTP

V tomto případě trh nejde naším směrem, takže po protnutí hranice na “Hranice nastavení BEP” se BEP automaticky přesune na vstup. Bohužel to nepomohlo a realizovali jsme ztrátu, která byla ukončena uzavřením obchodu na SL.

Mějte na paměti, každý obchod je možné uzavřít s nulovým výsledkem pouze v případě, že zaplatíme spread, případně komise.